יום רביעי, 1 במאי 2013

איך תמציאות באך עוזרים להביא אהבה לחיינו?


אהבה היא תחושה שעוברת במגע, במבט, במילה ובשפת גוף. לאהוב ולהיות נאהב אלו יכולות המתפתחות על רקע גדילה מינקות עד בגרות באווירת אהבה.
אהבת האדם מתבטאת בנתינה, בהתחשבות, בתמיכה, ביכולת לקיים תיקשורת מכבדת ונעימה, ברצון בטובת הזולת ובהתחשבות בצרכיו.
דרגה גבוהה של אהבה היא האהבה ללא תנאי – אהבה טהורה, אהבה אמיתית שהיא התגלמות היכולת לאהוב נטו. כזו היא אהבת אם לתינוקה, אהבת הורים לילדיהם וגם אהבת בני זוג – לפחות בראשיתה.
אדם שלא חווה אהבה בילדותו ושבבגרותו אינו מאמין שמגיע לו לאהוב ולהיות נאהב, עלול לפתח רגשות הפוכים – כמו עויינות, שנאה, קינאה, כעס, מרירות, דחייה. הטיפוס המוחצן יבטא חסך זה בתוקפנות, בציניות, בעצבנות או בשנאה עד כדי רוע והרעלת הסביבה במחשבות שליליות, התרחקות והימנעות מחברה עד כדי הופעת חרדה חברתית.
ואילו הטיפוס המופנם ידחיק את הכעס פנימה – דבר שיפגע באברי גופו הפנימיים. חוסר יכולת להביע את הכעס עלול להתבטא בדלקות גרון, תחושת מחנק והרטבת לילה. בעיות פריון גם הן ביטוי לכעס עצור ואצור אצל נשים.
תמצית ה Holly  מטפלת בחוסר יכולת כרוני וגם במצב זמני בו מופיע התקף חרדה, כעס, אכזבה וריקנות עקב דחייה או אהבה נכזבת. פועל יוצא של חסך באהבה בילדות יכול לבוא לידי ביטוי בתחושה מתמדת של חוסר ביטחון עצמי ובנטייה לרצות את רצונם של האחרים – ללא גבול – ובמטרה לזכות באהבה, בחברות, ידידות או קירבה כלשהי, אפילו גם ללא תמורה. התנהגות עיוורת זו משקפת בעיית קשב וריכוז המתבטאת בתיקשורת בינאישית לקויה: במסע חיפוש התשובה לשאלה "מה זאת אהבה ?" התנהגות כזו יכולה להתפתח להתנהגות אובססיבית המנותקת מההקשר של אהבה אמיתית ורחוקה מהאהבה הטהורה –אהבה ללא תנאי. חוסר יכולת לפתח קשר חברתי וזוגיות יציבה מפתח תיסכול ואכזבה, אשר כפיצוי גורמים להתנהגות מלאכותית ויצירת אשליה רומנטית והתאהבות באהבה ללא קשר לבן/בת הזוג.

בשלב האיבחון הראשוני יכול טיפוס ה Holly להיחשף מיד – כאשר, מתישאול אודות תקופת הילדות וההתפתחות נחשף וצף החסך באהבה, אשר יש לו קשר ישיר עם בעיית התיקשורת הבין אישית שבגינה המטופל פנה לטיפול. טיפוס ה Holly יצוף ויתגלה גם על רקע הגדרת המטופל לבעיה שלו כהיעדר אושר וללא גורם ספציפי הניראה לעין – כאשר תחשף חוסר האהבה העצמית שלו.

ברובד ההתנהגותי, בעיה ביצירת קשר חברתי ובינאישי תשקף בעיית חוסר ביטחון עצמי ותטופל בתמצית Larch, או שתלווה גם בהתנהגות המרצה את רצונו של האחר, ותטופל בתמצית Centaury. כאשר הטיפול בשתי תמציות אלו אינו מביא את הבעיה לפתרונה, צף ועולה טיפוס ה Holly.

שילוב של התמציות Larch, Centaury ו Holly יטפל ברובד ההתנהגותי והסמפטומתי וברובד בסיסי – בשורש הבעיה ומקורה – בו זמנית.

תמצית ה Holly מרככת כעסים ומרגיעה, משפרת את היכולת לאהבה והרמוניה תוך שיתוף וקיום מערכת יחסים ותיקשורת בינאישית בונה. בטיפול זוגי משחררת מכבלי העבר מעכבי האהבה ומאפשרת את חווית האהבה עד להשגת זוגיות יציבה המבוססת אמון ביכולת האישית לאהוב ולהיות נאהב, בונה אמון הדדי ומקרבת את האושר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה